Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara rrefuzuan sot një ofertë nga talibanët në pushtet që ta arrestojnë dhe gjykojnë Osama bin Ladenin në Afganistan sipas ligjit Islam,poqese Shtetet e Bashkuara ofronin prova të mëtejëshme,të cilën ata e bën si përpjekje të fundit për tiu shmangur sulmit.
Zëdhënësi i Shtëpis së Bardhë,Scott McClellen tha se katër kërkesat e presidentit George Bush ishin të qarta dhe të panegociueshme- që talibanët të dorëzonin Bin Ladenin pa kusht, që Afganistani të mbyllte kampet e trajnimit për terror,që këto kapme të ishin të hapura për inspektim dhe talibanët të liroonin punonjësit e jashtëm humanitar të arrestuar duke përfshirë edhe dy amerikanët.
XS
SM
MD
LG