Ndërlidhjet

HAMBURG


Shefi i diplomacisë izraelite,Shimon Peres ka deklaruar se është i bindur se “shteti palestinez do të krijohet” dhe ka vlerësuar se Izraeli “duhet të arrijë një kompromis historik” me palestinezët.Në një intervistë për gazetën gjermane Bild am Sonntag Peres ka deklaruar se “duhet të arrihet një kompromis historik me palestinezët dhe se shtetit palestinez do të bëhet”.Mirëpo Peres ka tërhequr vërejtjen se po të mos frenoj Yasser Arafati Hamasin dhe Xhihadin ,do të ndodhin atentate të tjera e kjo do të thotë shkallëzim i luftës.
XS
SM
MD
LG