Ndërlidhjet

PEKIN


Mediat shtetërore të Pekinit njoftojnë se autoritetet kanë ndërmarrë një fushatë për çrrënjosjen e atyre që zyrtarët kinezë i quajnë terroristë dhe separatistë në rajonin e Xinjiangut të dominuar nga Myslimanë.
Zyrtarët e Kinës i kanë krahasuar sot Myslimanët separatistë në rajonin e Xinjiangut me guerrilët e Çeçenisë dhe militantët në Lindje të Afërt.
XS
SM
MD
LG