Ndërlidhjet

HAGË


Tribunali i Kombeve të Bashkuara për krimet e luftës është duke bërë hetime ndaj liderit të Partisë Radikale, Vojisllav Sheshel, si pjesë e aktakuzës së zgjeruar ndaj Sllobodan Millosheviqit për rolin e tij në krimet e bëra në Kroaci, kanë thënë zëdhënës të Tribunalit. Sipas agjencisë Frans Press ajo aktakuzë gjithashtu akuzon Sheshelin dhe zyrtarë tjerë serbë të paemërtuar të jenë pjestarë të konspiracionit kriminal, siç thuhet, në pjesët etnikisht të pastruara të Kroacisë me qëllim të vënies së tyre nën pushtetin Serb.
XS
SM
MD
LG