Ndërlidhjet

TEHERAN


Presidenti iranian, Mohammad Khatami ka dënuar si fanatizmin fetar të talibanëve në pushtet në Afganistan ashtu edhe sulmet ushtarake të udhequra nga Shtetet e Bashkuara kundër këtij vendi.
Presidenti i Iranit ka thënë se liderë margjinalë në pushtet në Afgansitan propagandojnë dhunën ,luftën vrasjet e drogën nën pretseksit e Islamit.
Khatami ka akuzuar talibanët për shfrytëzimin e Kuranit për qëllime politike dhe fisnore.Ai ka theksuar se Myslimanëve u nevojitete mezashi i vërtetë Islamik i paqës.
XS
SM
MD
LG