Ndërlidhjet

SHKUP


Kryeministri i Maqedonisë, Lupço Georgievski ka mbështetur referendumin për Marrëveshjen paqësore të ndërmjetësuar nga Perëndimi, përkundër vërejtjeve se një votim i tillë do të nxirrte nga binarët procesin e brishtë të paqës në vend.
Një diplomat Perëndimor në Shkup, që ka dashur të mbesë anonim, i ka deklaruar agjencisë Associated Press se Georgievski dhe radikalët e tijë ,siç është shprehur, paraqesin pengesën më të madhe për kompletimin e suksesëshëm të Marrëveshjes së paqës.
Deputetët shqiptarë në Parlamentin e Maqedonisë argumentojnë se referendumi nuk është në linjë me Marrëveshjen e paqës të 13 gushtit.
XS
SM
MD
LG