Ndërlidhjet

XHABAL-SARAJ


Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, njofton se trupa tokësore amerikane po operojnë në Afganistan, ndërsa vazhdon për të 12-ën ditë ofensiva ajrore, e përqëndruar sot në qytetet Kabul dhe Kandahar.
Komandantë të opozitës afganase, Aleanca Veriore, thonë se njësi të vogla elitë të forcave speciale amerikane, u janë bashkuar luftëtarëve anti-talibanë. Opozita afganase pretendon të ketë avancuar në qytetin verior Mazar-i-Sharif, ndërsa ministri taliban i informimit, thotë se po përgatiten për një kundër-ofensivë.
Raportet nuk konfirmohen nga burime të pavarura.
XS
SM
MD
LG