Ndërlidhjet

UASHINGTON.


Avaiacioni i Shteteve të Bashkuara ka përqëndruar sulmet e sotme kundër caqeve ushtarake në rajone rurale të Afganistanit, njoftojnë zyrtarët e armatës amerikane.
Sulmet nga ajëri kanë pasuar raportet se rreth 100 trupa speciale amerikane kompletuan operacionin e parë tokësor në jug të Afgansistanit dhe janë larguar prej andej në orët e herëshme të mëngjezit.
Talibanët në pushtet në Afgansitan pretendojnë se forcat e tyre u konfrontuan me komandot amerikanë afër qytetit Kandahar dhe i detyruan ata që të tërhiqen.
Ndërkohë dy ushtarë amerikanë janë vrarë kur helikopteri i tyrë shtë rrëzuar në Pakistan.Shtetet e Bashkuara thonë se aksidenti ka ndodhur gjatë operacionit të ndërlidhur me fushataën ushtarake në Afganstan.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara ,George Bush ka thënë se dy ushtarët nuk e humbën jetën për kotë dhe se amrikanët duhet të presin ”momente sakrifikimi”
XS
SM
MD
LG