Ndërlidhjet

SHANGAJ


Liderët nga 12 vendet bregdetare të Paqësorit kanë filluar samitin dy ditësh në Shangaj të Kinës që do të fokusohet gjërësisht në përpjekjet anti-terroriste dhe ekonominë botërore në rënie.
Liderët nga forumi për Bashkëpunim Ekonomik të Azisë dhe Paqësorit pritet të miratojnë deklaratën anti-terroriste që dënon sulmet e 11 shtatorit kundër Shteteve të Bashkuara.
Në një fjalim anash samitit të APEC-ut, presidenti i Shteteve të Bashkuara,George Bush ka thënë se fushata anti-terroriste e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara është një ”luftë për shpëtimin e botës së civilizuar”.George Bush më parë u takua me presidentin e Malajzisë, Mahatir Mohamad dhe kryeministrin e Japonisë, Junichiro Koizumi.
Presidenti George Bush takohet nesër me presidentin e Rusisë, Vlladimir Putin.
XS
SM
MD
LG