Ndërlidhjet

DUSHANBE


Gjermania do tu ofrojë ndihmë materiale dhe asistencë ekspertësh Taxhikistanit dhe Afganistanit fqinj, deklaroi ministri i jashtëm Joschka Fischer i cili u takua në Dushanbe me presidentin taxhik, Emomali Rakhmanov.
Ekspertët gjermanë do të ndihmojnë në përmirësimin e infrastrukturës transportuese përgjatë kufirit midis Taxhikistanit dhe Afgansitanit që do të ndihmonte edhe përshpejtimin e lëvrimit të ndihmës humanitare për Afgansitanin
Fischer tha se dy qeveritë kanë të njëjtin mendim se çfardo qeverie post-talibane në Afganistan nuk duhet të përfshijë anëtarë të milicis së atjeshme në pushtet.
XS
SM
MD
LG