Ndërlidhjet

JERUSALEM


Trupat izraelite dhe automjetet e blinduara hyrën në orët e mëngjezit në qytetet Tulkarem dhe Kalkila të
në Bregun Perëndimorë që administrohen nga palestinezët, kurse në operacionet që nga dita e enjte janë vrarë apo arrestuar nja 20 terroristë palestinezë,siç ka thënë një zëdhënës i armatës izraelite.
Autoritetei Palestinezë,siç njoftohet, ka kërkuar mbledhjen urgjente të Këshillit të Sigurimit që të diskutojë ”agresionin izraelit” ,siç e kanë kualifikuar zyrtarët palestinezë inkuruionin e trupave Izraelite.
Shtetet e Bashkuara për të dytën herë i kanë bërë thirrje Izraelit që ti tërheqi trupat nga territoret e okupuara .Rusia gjithashtu ka kërkuar nga liderët izraelitë dhe palestinezë që ti japin fund dhunës.
XS
SM
MD
LG