Ndërlidhjet

ISLAMABAD


Aviacioni i Shtetetve të Bashkuara ka bombarduar vijën e frontit taliban në provincën veriore Samangan të Afgansitanit tek Dara Souf, një pikë strategjike, rënja e së cilës do tu hapte rrugën forcave anti-talibane të Aleancës Veriore që të marshojnë drejtë Mazari Sharifit,qytetit kyresor në veri.
Agjencia talibane e lajmeve me seli në Paksitan thotë njëherit se aviacioni amerikan ka bombarduar edhe qytetet Kabull, Kandahar dhe Jalalabad.
Një zyrtar i lartë taliban ka thënë se gjatë bombardimeve në Kabull janë vrarë 18 civilë,por këto pohime nuk mund të konfirmohen nga burime të paanëshme.
XS
SM
MD
LG