Ndërlidhjet

KABUL / UASHINGTON


Zëdhënësi i Talibanëve, Abdul Hanan Himat, citohet të ketë thënë se një spital me rreth 100 pacientë në Herat, është shkatërruar si pasojë e sulmeve ajrore mbi qytetin, por deklarata e tij nuk konfirmohet prej burimeve të pavarura. Agjensia Rojters përmend zëdhënësin taliban të ketë pohuar se forcat e Shteteve të Bashkuara kanë përdorur armë kimike dhe biologjike.
Zëdhënësja e Pentagonit, Viktoria Kllark, e ka mohuar kategorikisht këtë deklaratë si dhe pretendimin e autoriteteve Taliban, sipas të cilëve, policia e tyre rezerviste ka asgjësuar një helikopter amerikan.
XS
SM
MD
LG