Ndërlidhjet

MOSKË


Rusia dhe Kina thonë se Marrëveshja mbi Raketat Antibalistike e vitit 1972 mbetet gurthemel i stabiliteteit strategjik ndërkombëtar.
Komentet i ka bër zyartari i lartë Rus, Sergei Prihodko pas takimit të presidentit Vlladimir Putin me zëvendës presidentin e Kinës ,Hu Jintao në Moskë.
Rusia dhe Kina kanë shfaqur brengosje për shkak të planeve të Shteteve të Bashkuara për ndryshimin e Marrëveshjes apo largimin prej sajë për të ndërtuar sitemin kombëtar të mbrojtjes raketore.
XS
SM
MD
LG