Ndërlidhjet

TEHERAN


Irani ka rrefuzuar kërkesën e Kombeve të Bashkuara që ti hapë kufijtë e tij lindorë për të lejuar hyrjen e refugjatëve nevojtarë afganë,ka njoftuar shefi i UNHCR-së,Ruud Lubbers,i cili kishte bisedime me kreun iranian në Teheran.
Në Iran tashmë gjenden më se dy milionë refigjatë afganë. Pakistani ka mbyllur gjithashtu kufijtë,por zyrtarët e Kombeve të Bashkuar thonë se dhietra mijëra refugjatë afganë arrijnë në Pakistan.Edhe Taxhikistani,Turkmenistani dhe Uzbekistani fqinjë zyrtarisht kanë mbyllur kufijtë për refugjatë të tjerë afganë.
XS
SM
MD
LG