Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i shtetit Colin Powel u takua në Uashington me ministrin e jashtëm rus,Igor Ivanov që të diskutojnë luftën kundër terrorizmit si dhe marrëdhënjet mids dy vendeve që po ndryshojnë.
Sipas disa njoftimeve ,Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë afër një kthese në bisedimet për modifikimin e Marrëveshjes për Raketat Antibalistike,por zyrtarë të lartë amerikanë kanë thënë se askush nuk duhet të presë ndonjë ujdi të shpejtë në këte drejtim.
Marrëveshja ABM ndalon zhvillimin e çfardo sistemi të mbrojtjes kundër-raketore që Shtetet e Bashkuar duan ta kenë,për tu mbrojtur nga sulme eventuale raketore nga vende të papërgjegjëshme.
XS
SM
MD
LG