Ndërlidhjet

MOSKË


Zyrtërët nga Rusia dhe Shtetet e Bashkuara në një deklaratë të përbashkët janë dakorduar se për talibanët si lëvizje nuk duhet të ketë vend në një qeveri të ardhëshme të Afganistanit.
Në deklaratën e publikuar pas bisedimeve që kishte në Moskë nënsekretarit amerikan i shtetit,Richard Armitage thuhet se egziston pajtimi për një qeveri me mbështetje të gjërë,multi-etnike në Afganistan nëse talibanët dëbohen nga pushteti.
Rusia dhe SHBA-të ritheksojnë rrolin qendror të Kombeve të Bashkuara në përpjekjet ndërkombëtare për zgjidhjen e konfliktit afgan.
XS
SM
MD
LG