Ndërlidhjet

KABUL


Aviacioni i Shteteve të Bashkuara ka ndërmarrë bombardimet më të përqëndruara deri tash kundër vijave talibane të frontit tek Mazar-i-Sharif dhe në veri të Kabulit.
Forcat opozitare thanë se kanë filluar një sulm të madh në jug të qytetit Mazar-i- Sharif, pas bombardimeve dhe kanë hapur pistën ajrore afër Gulboharit një pozicion strategjik për të mbështetur ofenzivën tokësore ndaj Kabulit, e cila është rindërtuar edhe me ndihmën e këshilltarëve ushtarakë amerikanë.
XS
SM
MD
LG