Ndërlidhjet

BANDAR SERI BEGAVAN/BRUNEI


Liderët nga Azia jug-lindore të tubuar në samitin vjetor në Brunei miratuan një deklaratë të përbashkët me të cilën dënojnë terrorizmin dhe zotohen që të bashkëpunojnë në luftën kundër terrorit.
Por, deklarata e 10 vendeve anëtare të ASEA- nit nuk përmend sulmet ajrore në Afgansitan të udhëhequra nga SHBA-të.
Malajzia dhe Indonezia, dy vende kryesore me popullsi myslimane të ASEA-nit e kundërshtojnë fushatën e bombardimeve në Afganistan, kurse Singapori dhe Filipinët e mbështesin.
XS
SM
MD
LG