Ndërlidhjet

ZAGREB


Kroaci ka hapur 38 mijë dosje sekrete policore nga periudha komuniste dhe gjatë kohës së presidentit të ndjerë, Franjo Tugjman. Ministri i brendshëm, Sime Luçin ia ka dorëzuar dosjet arkivit të shtetit dhe do tu vihen në disponim atyre që kanë qenë nën vëzhgimin e policisë nga vitet 1945-1991. Policia ka bër publike edhe nja 650 dosje të hartuara nga shërbimi sekret në periudhën pas pavarësimit të Kroacisë, por para se të marrë pushtetin qeveria e tashme demokratike vitin e kaluar.
XS
SM
MD
LG