Ndërlidhjet

NJU JORK


Kryeministri i Indisë, Atal Behari Vajpayee në fjalimin e tij në Kombet e Bashkuara ka bërë thirrje për vullnet më të madh politik në luftimin e dy burimeve kryesore të jostabilitetit, siç i ka quajtur ai-terrorizmin dhe varfërinë .Ai ka thënë se tragjedia e sulmeve të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara ofron shansin për një përgjigje të vendosur globale ndaj terrorizmit.
Ndërkaq presidenti iranian, Mohammad Khatami
ka thënë se lufta e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Afgansitan nuk është rruga më e mirë për luftimin e terrorizmit, sepse ajo mund të shpie në më shumë jotolerancë e dhunë në rajon e në botë. Në vend të kësaj, Khatami u ka bërë thirrje Kombeve të Bashkuara të udhëheqin koalicionin mbarëbotëror dedikuar paqës.
XS
SM
MD
LG