Ndërlidhjet

MAZAR-I SHARIF/AFGANISTAN


Aviacioni i Shteteve të Bashkuara ka vazhduar me sulmet e rënda ajrore ndaj pozicioneve talibane në veri të Kabulit, kurse talibanët pranuan se qyteti strategjik Mazari Sharif, ra dje në duart e opozitës.
Komandanti i Aleancës Veriore, Abdul Rashid Dostum ka thënë se forcat opozitare tani kontrollojnë katër provinca të Afgansiatanit-Samanganin, Sar-i-Pol, Faryab dhe Jowzjan.
Komandanti tjetër, Alim Khan ka thënë se 1.000 trupa po përgatiten të ndërmarrin ofenzivën për Kabulin.
XS
SM
MD
LG