Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Afganistanin, Lakhdar Brahimi ka bër thirrje për një qeveri kalimatare dyvjeçare multi-etnike në ate vend që do të mbështetej nga forca shumkombëshe për vendosjen e sigurisë.
Brahimni ka thënë në Këshillin e Sigurimit se është duke punuar që të oragizojë sa më shpejtë një konfernecë të të gjitha komuniteteve etnike afgane me qëllim të formimit të administratës kalimatare pas-talibane dhe ka bër thirrje për ndihmë të shpejtë humanitare për miliona afganë .
Lakhdar Brahimi ka përjashtuar forca paqëruajtëse të OKB-së në Afganistan, por ka thënë se mund të formosheshin shpejtë forca shumkombëshe që të ruajnë paqën gjatë bisedimeve për ardhmërinë politike të vendit.
XS
SM
MD
LG