Ndërlidhjet

TERMEZ/TASHKENT


Kombet e Bashkuara njoftuan se kanë dërguar sot nga porti i Uzbekistanit,Termez barkat e para me ndihmë nëpërmjet lumit Amu-Dari në portin Hairaton të Afgansitanit.
Anijet bartin 55 tonelata miell dhe veshmbathje dimri për popullatën nevojtare afgane nëpërmjet këtij korridori kryesor për dërgimin e ndihmës në veri të Afganistanit.
Ndërkohë, sekretari britanik i Mbrojtjes, Geoffrey Hoon takoi në Tashkent udhëheqjen e Uzbekistanit që të diskutojë lëvrimin e ndihmës humanitare në Afganistanin fqinj.
XS
SM
MD
LG