Ndërlidhjet

KIEV


Presidenti i Ukrainës e ka shkarkuar shefin e forcave të mbrojtjes ajrore,Volodymir Tkachov në lidhje me rrëzimin e aeroplanit rus nga një raketë ukrainase, i cili ra në Detin e Zi me 78 udhëtarë muajin e kaluar.
Hetuesit rus konkluduan se aeroplani ishte rrëzuar nga një raketë ukrainase e shkrepur gjatë stërvitjeve ushtarake në gadishullin e Krimesë.
Presidenti Leonid Kuchma muajin e kaluar largoi edhe ministrin e Mbrojtjes, Oleksandar Kuzmak, u kërkoi ndjesë familjeve të viktimave dhe ndaloi të gjitha lansimet e raketave derisa komisioni qeveritar të kompletojë hetimet.
XS
SM
MD
LG