Ndërlidhjet

KABUL


Raportohet se talibanët kanë vendosur të braktisin Kandaharin, qytetin më të madh jugor të Afganistanit dhe të tërhiqen në male. Shtypi islamik afganas, me bazë në Pakistan, njofton se udhëheqësi shpirtëror taliban, Mullah Mohamed Omar, ka urdhëruar tërheqjen që sic thuhet, duhet të zbatohet brenda 24 orësh. Qyteti u kalon dy udhëheqësve lokalë pashtunë, ish – komandantë të forcave afganase në kohën e rezistencën anti- Sovjetike.
XS
SM
MD
LG