Ndërlidhjet

PRISHTINË


Qytetarët e Kosovës dolën masivisht e paqësisht në zgjedhjet e para të përgjithëshme që kur NATO dhe Kombet e Bashkuara morën kontrollin pas largimit të trupave jugosllave.
Vend-votimet u mbyllën në ora 19 kurse rezultatet preliminare nga OSBEja nuk priten deri nga e hëna.
Zgjedhësit votuan për Parlamentin e ri të Kosovës, i cili do të zgjedhë pastaj Presidentin e Kosovës dhe administratën e saj dhe do të bashkëqeverisë me UNMIK-un.
XS
SM
MD
LG