Ndërlidhjet

UASHINGTON


Stejt departamneti i Shteteve të Bashkuara thotë se femrat afgane duhet të inkuadrohen në cilëndo qeveri pas-talibane. Në një raport të publikuar sot, Stejt departamenti dënon trajtimin e femrës nga ana e talibanëve të cilët i kanë ndaluar femrës që të lidhë marrëdhënje pune, të shkollohet dhe të ketë lëvizje të lirë publike. Në raport thuhet se vetë populli afgan dëshiron një qeveri me mbështetje të gjerë e cila do të përfshijë gra dhe ithtarë të të drejtave të njeriut dhe Shtetet e Bashkuara e mbështesin këtë qëllim.
XS
SM
MD
LG