Ndërlidhjet

UASHINGTON


Pentagoni njoftoi se në Afganistan janë dërguar më shumë trupa komando që të ndihmojnë në gjurmimin e kryeterroristit të dyshuar, Osama bin Laden, i cili nuk besohet të jetë larguar nga ai vend, ndërkohë që
aviacioni amerikan ka vazhduar bombardimin e vijave talibane të frontit rreth Kunduzit.
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld, ka thënë se lufta kundër terrorizmit e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, ende është në etapën fillestare me gjithë sukseset e arritura në luftën kundër milicisë talibane dhe rrjetit terrorist al Kaida.
Rumsfeld ka përjashtuar çfarëdo negociatash lidhur me largimin e liderit taliban Mullah Omar nga Kandahari, qyteti i rrethuar në jug të Afganistanit.
XS
SM
MD
LG