Ndërlidhjet

SHKUP


Kryeprokurorja e Gjykatës Penale Ndërkombëtare të Hagës, Karla del Ponte, njoftoi gjatë vizitës së saj në Shkup, se planifikon dy hetime për krime lufte në këtë vend: i pari që do të fokusohet në akuzat që implikojnë forcat maqedonase të sigurisë në krime kundër civilëve dhe të burgosurve të luftës dhe i dyti në aktivitetet e ish-guerrilasve shqiptarë. Del Ponte tha se ka marrë premtimin e autoriteteve maqedonase për bashkëpunim të plotë me Gjykatën e Kombeve të Bashkuara për hetimin e krimeve të luftës në hapësirën e ish-Jugosllavisë.
XS
SM
MD
LG