Ndërlidhjet

KABUL


Katër fraksione afgane pritet të takohen në Berlin javën e ardhshme që të fillojnë bisedimet e sponzoruara nga Kombet e Bashkuara lidhur me qeverinë pas-talibane në Afganistan.
Aleanca Veriore opozitare dhe përfqaqësuesit e ish- mbretit afgan në egzil, Mohammad Zahir Shah janë dakorduar që të marrin pjesë në takimin që fillon ditën e hënë.
I deleguarai special i Kombeve të Bashkuara në Afgansiatan, Lakhdar Brahimi ka shfaqur shpresën se konferenca do të shpie drejtë një Afgansitani paqësor, të bashkuar, plotësisht të pavarur dhe me një qeveri që do të përfaqësonte synimet burimore të popullit.
XS
SM
MD
LG