Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush ka biseduar mbrëmë në Shtëpinë e Bardhë me presidenten e Filipinëve, Gloria Macapagal-Arroyo lidhur me luftën kundër terrorizmit dhe kanë përkujtuar aleancën rreth 50 vjeçare midis dy vendeve.
Filipinet janë duke luftuar kundër kryengritësve të Abu Sayyafit, kurse Shtetet e Bashkuara kanë dërguar një ekip këshilltarësh ushtarakë në Filipine, pas sulmeve të shtatorit në Nju Jork dhe në Uashington.
Abu Sayyef ka pasur lidhje në të kaluarën me të dyshuarin kyresor për sulmet në Shtetet e Bashkuara-rrjetin terrorist al Kaida të Osama bin Ladenit.
XS
SM
MD
LG