Ndërlidhjet

KAROLINA VERIORE-SHBA


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld ka thënë se Shtetet e Bashkuara mund të përdorin aeroplanët “AC-130”, që të mbështesin luftëtarët anti-talibanë, të cilët luftojnë për të marrë kontrollin mbi qytetin Kunduz - pikqëndresën e vetme talibane në veri të Afganistanit.
Rumsfeld tha se këta avionë të mëdhenj, që fluturojnë ngadalë dhe ulët, tashmë janë përdorur kundër terroristëve të Al Kaidës dhe forcave talibane në jug të Afganistanit, por së shpejti mund të dërgohen afër kufinjëve verior të atij vendi.
XS
SM
MD
LG