Ndërlidhjet

TRIESTE


Ministrat e jashtëm të 17 vendeve të Nismës së Europës Qendrore, i kanë vlerësuar zgjedhjet në Kosovë, si “një hap të rëndësishëm drejt realizimit të një shoqërie demokratike dhe multi-etnike”.
Në ditën e dytë të takimit, në Trieste të Italisë, tpjesëmarrësit përshëndetën gjithashtu reformat kushtetuese në Maqedoni, ndërsa thanë se duhet bërë gjithcka me qëllim që “përgjegjësit për aktet terroriste të 11 shtatorit, t’i jepen drejtësisë”.
Punimet e ditës së sotme drejtohen nga kryeministri italian Silvio Berluskoni, vendi i të cilit ka kryesinë e rradhës së Nismës së Europës Qendrore.
XS
SM
MD
LG