Ndërlidhjet

MOSKË


Pas takimit në Kremlin me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, lordin George Robertson, presidenti Vladimir Putin tha se bisedimet për përfshirjen e Rusisë në Aleancën e Atlantikut Verior, janë zhvilluar mjaft energjikisht.
Vladimir Rushailo, sekretar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, tha pas bisedimeve me lordin Robertson, se Rusia dhe NATO, do të kalojnë “nga formati aktual 19 plus 1, në formatin 20 të barabartë”. Sidoqoftë Rushailo vuri në dukje se partneriteti i ri, nuk nënkupton bashkëpunim të hapur ushtarak, por kufizohet në aspekte vendim-marrëse.
XS
SM
MD
LG