Ndërlidhjet

SARAJEVË


Qeveria e Bosnjë –Hercegovinës ka përshëndetur vendimin e Tribunalit të Kombeve të Bashkuara për krimet e luftës që ta akuzojë ish- presidentin jugosllav, Sllobodan Millosheviq për gjenocid lidhur me luftën e viteve 1992-1995 në Bosnjë.
Kjo ishte akuza e tretë kundër Millosheviqit, por e para që përfshin gjenocidin si krim më i rëndë.
Millosheviq ishte akuzuar më parë për krime lufte lidhur me konfliktet në Kosovë dhe në Kroaci.
XS
SM
MD
LG