Ndërlidhjet

XHENIN/BREGU PERËDIMOR


Rreth 30 mijë njerëz morën pjesë në funeralin e tre palestinezëve në Jenin, të cilët u vranë dje me raketë të shkrepur nga helikopterë izraelitë dhe u kërcënuan me hakmarrje.
Njëri nga të vrarët ishte Mahmoud Abu Hanoud, lider i grupit militant Hamas, i kërkuar nga Izraeli për organizim të sulmeve terroriste.
Lideri politik i Hamasit, Abu Shanab e quajti vrasjen “shkallëzim të rrezikshëm” dhe ka thënë se përgjigja e Hamasit do të jetë “e fortë dhe e paevitueshme”, kurse ministri i Jashtëm izraelit, Shimon Peres, e quajti vrasjen “akt legjitim vet-mbrojtjeje”.
XS
SM
MD
LG