Ndërlidhjet

SRINAGAR/KASHMIR


Policia e indisë njofton se mbrëmë janë vrarë të paktën 14 njerëz, bashkë me pesë oficerë të sigurisë kur militantë myslimanë kanë sulmuar një patrollë në tunelin që ndanë luginën kryesisht me myslimane të Kashmirit nga pjesa jugore e dominuar nga hindusë e shtetit Jammu dhe Kashmir.
India akuzonë Pakistanin fqinj për armatimin, finansimin dhe ushtrimin e militantëve islamik në rajon, kurse Pakistani mohon akuzat duke thënë se u jep vetëm mbështetje ideologjike separatistëve.
XS
SM
MD
LG