Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfelld, u shpreh në Uashington se është kundër opsionit të dhnënies së amnestisë liderit taliban, Mullah Mohamed Omar, në këmbim të dorëzimit paqësor të trupave talibane.
Ramsfelld tha se qarkullojnë informata se disa komandantë talibanë po përpiqen të arrijnë një pakt të tillë me forcat opozitare të Aleancës Veriore, që kanë rethuar Kandaharin.
Gjenerali i Marinës amerikan, Piter Pejs, tha nga ana e tij se, “situata në Kandahar është fluide” dhe se sot, nuk ka pasur ndonjë ofensivë tokësore të trupave opozitare afganase për të marrë qytetin.
XS
SM
MD
LG