Ndërlidhjet

UASHINGTON


Armata e Shteteve të Bashkuara ka shtyrë provën e sistemit të mbrojtjes raketore që duhej ta bënin dje, për shkak të motit të lig, dhe ka paralajmëruar se testimi do të bëhet gjatë ditës.
Nga katër provat e mëparëshme, dy kanë qenë të suksesëshme, kurse në dy raste raketa pritëse nuk i këputi fluturimin në ajër raketës sulmuese.
Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes thonë se këto prova nuk cënojnë Marrëveshjen për Raketat Antibalistike të vitit 1972, të nënshkruar me Moskën.
XS
SM
MD
LG