Ndërlidhjet

KANBERA


Një grupacion elit komandosh australianë arritën sot në Afganistan dhe do të pasohen nga trupa tjera ditët e ardhëshme, që tu bashkohen forcave të Shteteve të Bashkuara në Afganistan, njofton ministria e Mbrojtjes e Australisë.
Kjo ministri thotë se forcat australiane do të operojnë me forcat e Shteteve të Bashkuara dhe do të marrin pjesë në luftën kundër talibanëve dhe al Kaidës.
Australia ka premtuar për këte luftë një personel ushtarak prej 1.550 vetësh, krahas luftanijeve dhe aeroplanëve.
XS
SM
MD
LG