Ndërlidhjet

TAIPEH


Presidenti i Tajvanit, Chen Shui-Bian i ka bërë thirrje Kinës kontinentale që të respektojë verdiktin e popullit të Tajvanit në zgjedhjet e të dielës ku partia e tij pro-pavarësisë doli më e forta në parlament.
Presidenti Shui – Bian ka shfaqur shpresën se Tajvani mund të shërbejë si udhërrëfim për modernizimin dhe demoktarizimin e Kinës kontinentale.
Pekini e konsideron Tajvanin si provincë renegate, kurse presidenti Shui-Bian hedh posht të ashtuquajturën politikë të një Kine të vetme që shpall Tajvanin si pjesë integrale të territorit të Kinës.
XS
SM
MD
LG