Ndërlidhjet

HAGË


Në Tribunalin e Hagës fillon gjatë ditës gjykimi i ish gjeneralit të serbëve të Bosnjës, Stanisllav Galiq i akuzuar për krime kundër njerëzimit gjatë rrethimit 44 muajsh të Sarajevës, në luftën e Bosnjës.
Gjenerali Stanisllav Galiq akuzohet për urdhërimin e granatimit dhe goditjeve snajperike të civilëve gjatë atij rrethimi.
Ai është personi i parë që del para Tribunalit të Hagës në lidhje me bllokadën e kryeqytetit të Bosnjës në vitet 1992-95.
XS
SM
MD
LG