Ndërlidhjet

BUKURESHT


Ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë, filluan bisedimet në kryeqytetin e Rumanisë për rrugët e luftimit të kërcënimeve globale të terrorizmit.
Ministri i Jashtëm i Gjermanise, Joschka Fischer dhe holologu i tij rumun, Mirce Geoana i kanë bërë thirrje OSBE-së që të luajë rol më të madh në parandalimin e konflikteve pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit ndaj Shteteve të Bashkuara.
Në konferencën dyditëshe të 55 vendeve anëtare të OSBE-së pritet të miratohet “Plani i aksionit kundër terrorizmit”.
XS
SM
MD
LG