Ndërlidhjet

NJU DELHI


Separatistët e Kashmirit, siç raportohet, i kanë vënë pritën një konvoji ushtarak të Indisë dhe janë vrarë dy anëtarë të forcave indase të sigurisë, dy sulmues e një civil, kurse 20 persona janë plagosur, njofton policia e Indisë.
Asnjë grup nuk mori përgjegjësinë për sulmin, por disa grupe separatiste luftojnë pushtetin e Indisë në Jammu dhe Kashmir, shtetin e vetëm me shumicë myslimane të vendit.
Mbi 30 mijë njerëz janë vrarë gjatë kryengritjes gati 12 vjeçare.
XS
SM
MD
LG