Ndërlidhjet

KABUL


Kryeministri i përkohshëm i Afganistanit, Hamid Karzai i ka bërë thirrje popullit afgan që të zë liderin e dyshuar terrorist, Osama bin Laden dhe liderin taliban, Mullah Mohamad Omar dhe t’ia dorëzojnë drejtësisë ndërkombëtare.
Karzai ka thënë se ende nuk dihet se ku ndodhen këta persona.
Ndërkaq një ekip i Kombeve të Bashkuara ka arritur në Kabul që të bëj aranxhmanet për forcën shumëkombëshe paqëruajtëse që do të vendoset në Afganistan.
Britania dhe Gjermania kanë shfaqur interesim që të udhëheqin këte forcë shumëkombëshe, ka thënë sekretari amerikan i shtetit Colin Powell.
XS
SM
MD
LG