Ndërlidhjet

MOSKË/ASTANA


Sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell, arriti në Moskë për bisedime me presidentin e Rusisë, Vlladimir Putin lidhur me Afganistanin dhe çështje nga fusha e sigurisë.
Para dite Powell tha në Astana, se Kazakistani do të marrë pjesë në ndërtimin e Afganistanit të pas luftës, por se nuk janë pajtuar me presidentin Nursultan Nazarbayev për rrugët e propozuara për rrjedhjen e naftës nga Kazakistani në tregjet Perëndimore.
Powell ka thënë se Uashingtoni preferon dy rrugë eksportuese të naftës në rajon që nuk do të kalojnë nëpër Iran.
Nazarbajev ka thënë se investuesit e naftës preferojnë rrugën nëpër Iran.
XS
SM
MD
LG