Ndërlidhjet

MOSKË


Sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell ka thënë në Moskë se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia janë afër arritjes së ujdisë për reduktime të mëtejshme të armëve, por ato kanë mospajtime lidhur me ardhmërinë e marrveshjeve kyçe për armatimin.
Powell i ka bërë këto komente pas bisedimeve me presidentin e Rusisë, Vlladimir Putin dhe ministrin e Jashtëm, Igor Ivanov.
Powell dhe Ivanov thanë se dy palët ende nuk pajtohen lidhur me planet e Shteteve të Bashkuara për mburojën raketore e cila mund të shkelë Traktatin për Raketat Antibalistike të vitit 1972.
XS
SM
MD
LG