Ndërlidhjet

BRUKSEL


Shefat e shteteve dhe qeverive të 15 vendeve anëtare të Bashkimit Europian, kanë rënë dakort për krijimin e një force shumëkombëshe paqeruajtëse për Afganistanin. Ministri i Jashtëm i Belgjikës, Luis Mishel, tha se forca mund të numërojë 3 mijë deri 4 mijë trupa. Shefi për politikë të jashtme i Bashkimit Europian, Havier Solana, tha se kontigjenti mbarë-europian, do të kryesohet nga Bitania e Madhe.
XS
SM
MD
LG