Ndërlidhjet

HAGË


Gjykata Penale e Hagës kumton se ka lëshuar fletë-arrestin për ish-komandantin serb të Bosnjes, Vinko Pandureviç, i cili akuzohet për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit. Paditë kanë të bëjnë me atë periudhë të jetës së Pandureviçit, kur ai ishte komandant për të ashtuquajturën Brigada e Zvornikut, njësi serbe kjo e cila mbahet përgjegjëse për masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë, ku humbën jetën 7 mijë boshnjakë.
XS
SM
MD
LG